Så är hembatterierna byggda.
Cellkemi, spänning, omvandlare, verkningsgrad, garanti och säkerhet för våra fem batterier och elva av konkurrenternas. Varje uppgift kommer från tillverkarens dokument, en myndighet eller ett forskningsinstitut; där tillverkaren inte publicerar uppgiften står det så.
Vad skiljer hembatterierna åt under skalet?
Två saker avgör mer än märket: cellkemin och hur modulerna är kopplade. Nästan alla hembatterier som säljs i Sverige har LFP-celler; Homevolt och SolarEdge Home Battery 400V är NMC-typ. Eway, Enershare, Fox ESS CQ7, BYD och Sungrow kopplar modulerna i serie till högspänning utan omvandlare i batteriet. SAJ HS3, Sigenergy SigenStor, Huawei LUNA2000 och Growatt APX bygger på lågspänningsmoduler med en DC/DC-optimerare i varje modul. Optimerarna gör att moduler kan blandas, men varje omvandling kostar verkningsgrad: HTW Berlin har mätt system ner till 87,9 % och pekar på just de inbyggda omvandlarna.
Högspänning i serie, optimerare – eller 48 volt.
Ett hembatteri är många celler på cirka 3,2 volt. Hur de kopplas ihop avgör hur många omvandlingssteg elen passerar på väg till huset.
Högspänning i serie
Eway · Enershare · Fox ESS CQ7 · BYD · Sungrow · PylontechModulerna kopplas i serie så att stacken ger 150–900 V likspänning direkt till hybridväxelriktaren. En styrenhet (BMS) övervakar hela strängen. Inga omvandlare i batteriet – Enershare skriver "No DC/DC" och anger minst 96 % verkningsgrad, BYD minst 96 %, Fox ESS över 95 %. Alla moduler i en stack måste vara lika och laddas som en enhet.
Lågspänningsmoduler med optimerare
SAJ HS3 · Sigenergy SigenStor · Huawei LUNA2000 · Growatt APXVarje modul är ett lågspänningspaket – SAJ 16 celler (≈ 51 V), Growatt 51,2 V, Sigenergy med testspänningar på 15–33 V – med en egen DC/DC-omvandlare som lyfter spänningen till 380–900 V. Modulerna parallellkopplas och kan blandas i ålder och storlek, och styras var för sig. Priset är ett omvandlingssteg till i varje modul; SAJ, Sigenergy, Huawei och Growatt publicerar ingen verkningsgrad för batteriet.
48 volt eller inbyggd växelriktare
Pixii Home · Tesla Powerwall 3 · Homevolt · sonnen · Alpha ESSPixii Home arbetar på 48 V och kopplas till växelström via egna omvandlare. Tesla, Homevolt och sonnen har växelriktaren inbyggd i batteriet; Teslas expansionspaket arbetar på 52–92 V, och Tesla anger 89 % verkningsgrad från solceller via batteriet till huset mot 97,5 % direkt. Homevolt anger över 97 % "utfallseffektivitet" utan att beskriva uppbyggnaden.
LFP eller NMC.
Namnen kommer från katodmaterialet: litiumjärnfosfat respektive nickel, mangan och kobolt. Skillnaden syns mest i hur cellen beter sig när något går fel.
Vad forskningen säger
- Ineris (franska statens riskinstitut, 2024) rangordnar termisk stabilitet LCO < NCA < NMC < LFP och anger maxtemperaturer vid termisk rusning på 399 °C för LFP mot 835–998 °C för NMC. Men LFP är "inte i sig säkert": den totala värmeutvecklingen per Wh var ungefär lika (38,9 mot 39,2 kJ/Wh), och LFP-röken kan ha högre andel vätefluorid.
- KIT och TUM (Journal of Power Sources, 2026) bedömer att spridning av termisk rusning genom värmeledning mellan celler är osannolik med LFP, medan den för NMC-811 beror starkt på hur mycket massa cellen förlorar.
- RISE såg i släcktester att LFP-celler är betydligt mer motståndskraftiga, med långsammare gasutveckling och mindre total gasmängd än NCA, LCO och NMC.
Vilka batterier har vilken kemi
- LFP enligt tillverkaren: Eway, SAJ HS3, Enershare, SigenStor, Fox ESS CQ7, Huawei LUNA2000, BYD Battery-Box (egna celler), Sungrow SBR/SBH (prismatiska), Growatt APX, Pixii Home, sonnenBatterie 10, Alpha ESS Smile-G3.
- NMC-typ: Homevolt beskrivs som NMC i Realtid och M3 – Tibber anger inte kemin på sina egna sidor. SolarEdge Home Battery 400V innehåller koboltoxid, mangandioxid och nickeloxid enligt SolarEdges räddningsguide.
- Anges inte av tillverkaren: Tesla Powerwall 3 – Teslas datablad och garanti nämner ingen kemi; uppgiften LFP kommer från tredje part. Pylontech Force H2 – kemin är inte läsbar i det datablad vi hittat.
- Cellformat och celltillverkare publiceras sällan. SAJ och Fox ESS anger prismatiska celler via IEC-beteckningen; Eway nämner cellpartner som Gotion och EVE i sin företagspresentation utan att knyta dem till en produkt. Tibbers "batteriblad" är namnet på utbyggnadsmodulen, inte en uppgift om cellformat.
Mer i Batteriskolan: LFP eller NMC.
Batterierna vi installerar.
| Batteri | Cellkemi | Uppbyggnad | Spänning | Verkningsgrad (batteri) | Garanti | Placering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eway UNIV7600 | LFP. Cellformat och leverantör anges inte | Högspänning i serie, ingen DC/DC. 24 celler per modul, 7,68 kWh | 76,8 V per modul; 2–8 moduler ger 153,6–614,4 V nominellt | Anges inte | 10 år. ≥ 8 000 cykler (0,3C, 25 °C, 30–90 %, till 70 %). Kapacitetsvillkor publiceras inte | IP65. Ingen inbyggd uppvärmning, därför inomhus enligt manualen. Aerosolsläckning i modulerna enligt produktbladet |
| SAJ HS3 (BU3-5.0) | LFP, prismatiska celler (IEC-beteckning IFpP51/161/120) | Lågspänningsmodul (16 celler, ≈ 51 V) med DC/DC-optimerare i varje modul; parallellkopplas. 5,0 kWh, 4,8 användbart | 380–500 V ut från optimeraren (450 V nominellt) | Anges inte (växelriktaren max 98,0 %) | 10 år, 60 % av nominell energi eller 3,06 MWh per kWh. 5,5 år utan internet | IP65, inne eller ute. Självuppvärmning och brandskyddssystem i batteriet |
| Enershare Battery Core | LFP. Cellformat och leverantör anges inte | Högspänning i serie, "No DC/DC". 3,2 kWh per modul | 64 V per modul; 3–8 moduler ger 192–512 V nominellt, BMS 120–600 V | ≥ 96 % | 10 år enligt databladet; villkor publiceras inte | IP65, skyddad utomhusplacering utan direkt sol, −10 till +55 °C |
| Sigenergy SigenStor BAT 10.0 | LFP, 314 Ah-celler. Format och leverantör anges inte | Lågspänningsmodul med inbyggd optimerare ("battery optimizer inside"); parallellkopplas. 9 kWh, 100 % urladdningsdjup | Testspänningar 22,5–32,85 V per modul; 300–600 V (enfas) eller 600–900 V (trefas) till Energy Controller | Anges inte (växelriktaren max 98,0–98,4 %) | 10 år, ≥ 70 % eller 26,68 MWh. 5 år om systemet är offline mer än ett år. 10 000 cykler enligt celltillverkaren, till 60 % | IP66, −20 till +55 °C |
| Fox ESS CQ7 | LFP, prismatiska celler, 18 i serie per modul (IFpP53/150/120) | Högspänning i serie. 7,02 kWh per modul, 90 % urladdningsdjup | 57,6 V per modul; 2–14 moduler ger 115–806 V nominellt (104–920 V) | > 95 % (25 °C, 0,3C) | 10 år, ≥ 70 % eller 26,9 MWh per modul, kräver registrering. ≥ 6 000 cykler till 70 % | IP65, utomhus utan direkt regn och sol. Aerosolsläckare i varje modul |
Batterierna andra säljer.
| Batteri | Cellkemi | Uppbyggnad | Spänning | Verkningsgrad (batteri) | Garanti | Placering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Homevolt (Tibber) | NMC enligt Realtid och M3; Tibber anger inte kemin | Inbyggd växelriktare 6 kW. 6,6 kWh, utbyggbar till 13,3 kWh. Uppbyggnad anges inte | Anges inte | > 97 % "utfallseffektivitet" enligt Tibber | 10 år, 6 000 cykler. Kvarvarande kapacitet anges inte av Tibber | IP65. Tibber rekommenderar utomhus; inomhus bara under 20 kWh i ventilerat utrymme som inte är bostadsrum. Elsäkerhetsverket: tre termiska rusningar 2026 i en cellbatch från april 2025, batterierna satta i viloläge tills de kontrollerats |
| Tesla Powerwall 3 | Anges inte i Teslas datablad eller garanti | Inbyggd växelriktare. 13,5 kWh användbart. Intern lågspänning: expansionspaket 52–92 V | 52–92 V (expansionspaket) | 89 % sol → batteri → hus; 97,5 % sol → hus direkt | 10 år, 80 % i t.ex. Tyskland och Nederländerna, 70 % i t.ex. Italien och Spanien. Sverige finns inte med i garantidokumentets lista över länder | IP67, inne eller ute, −20 till +50 °C |
| Huawei LUNA2000-S1 | LFP | Lågspänningsmoduler med inbyggd optimerare ("built-in energy optimizer", 3,5 kW per modul). 5 eller 6,9 kWh per modul | 350–560 V (enfas) eller 600–980 V (trefas) till växelriktaren; modulspänning anges inte | Anges inte | "Upp till 15 år" enligt Huaweis marknadssida | IP66, −20 till +55 °C |
| BYD Battery-Box Premium HVS/HVM | LFP, egna celler | Högspänning i serie, ingen DC/DC. HVS 2,56 kWh per modul, HVM 2,76 kWh | HVS 102,4 V per modul; 2–5 moduler ger 204,8–512 V. HVM 3–8 moduler, 153,6–409,6 V | ≥ 96 % | 10 år, 60 % av användbar energi eller genomströmning (HVS 12.8: 38,53 MWh) | IP55, inne eller ute, −10 till +50 °C |
| Sungrow SBR / SBH | LFP, prismatiska celler | Högspänning i serie. SBR 3,2 kWh per modul, SBH 5,0 kWh. 100 % urladdningsdjup | SBR096 192 V; SBH 281,6–563,2 V | Anges inte | 10 år | IP55, inne eller ute |
| Growatt APX | LFP ("cobalt free") | Lågspänningsmoduler (51,2 V) med DC/DC-omvandlare i varje modul till 380 V; 1–6 parallellt. 5 kWh, 90 % urladdningsdjup | 330–450 V ut; system 450 V (enfas) eller 650 V (trefas) | Anges inte | 10 år | IP66, −10 till +50 °C |
| Pixii Home | LFP | Lågspänning 48 V, AC-kopplad med egna omvandlare 10–20 kW. 10–20 kWh, 80 % effektiv kapacitet | 48 V | Anges inte | 4 000 cykler vid 80 % urladdning; > 80 % efter 10 år | IP55, drift +5 till +45 °C |
| SolarEdge Home Battery 400V | NMC-typ: koboltoxid, mangandioxid och nickeloxid enligt räddningsguiden | Högspänning, DC-kopplad. 9,7 kWh, 100 % urladdningsdjup | 350–450 V | > 94,5 % (topp) | 10 år | IP55, inne eller ute, −10 till +50 °C |
| sonnenBatterie 10 performance | LFP | Inbyggd växelriktare. 11 kWh nominellt, 10 användbart per enhet | Anges inte | 95,9 % (batteri), växelriktare max 97,2 % | 10 år eller 10 000 cykler | IP30, inomhus, −5 till +45 °C |
| Alpha ESS Smile-G3 | LFP | Lågspänningsmoduler 96 V, 1–6 parallellt. 10,1 kWh, 95 % urladdningsdjup | 96 V (90–108 V) | Anges inte | 10 år; 8 000 cykler | IP65 |
| Pylontech Force H2 | Kemin är inte läsbar i databladet | Högspänning i serie. 3,55 kWh per modul, 2–4 moduler | 96 V per modul; 192–384 V | Anges inte | Designlivslängd 15 år; 90 % urladdningsdjup | IP55, 0 till +50 °C |
Bränder, återkallelser och placering.
Sigenergy återkallade i november 2025 frivilligt enfasiga Energy Controllers på 8, 10 och 12 kW med snabbkopplade AC-kontakter i Australien, efter risk för överhettning och brand i kontakten. Återkallelsen gäller styrenheten, inte batterimodulerna, och Sigenergy pekar på installationsutförandet; åtgärden är programvara som begränsar effekten, byte av kontakt och två års extra garanti. De trefasiga enheter som installeras i Sverige omfattas inte enligt listan från Clean Energy Council.
Homevolt och Polarium. Homevolt tillverkas av Polarium Energy Solutions AB, som också säljer samma system under eget namn. Enligt Elsäkerhetsverkets notis från den 31 augusti 2026 (ärende 26EV5995) har termisk rusning inträffat i tre batterier vid tre tillfällen. Det gäller Homevolt Battery System och Polarium Battery System, modellerna HES-06-00-06-310 (6 kWh) och HES-13-00-06-310 (13 kWh), tillverkade 7–11 april 2025 med cellbatch Z493-A04. Tillverkaren har på eget initiativ satt alla batterier i batchen i viloläge tills en tekniker kontrollerat dem på plats, och uppger att inget tyder på att andra batterier är berörda. Det är ingen återkallelse och inget försäljningsförbud.
Placering. Boverkets regler om brandcellsindelning gäller oavsett kemi: mer än 20 kWh i samma utrymme ska som utgångspunkt stå i en egen brandcell. Tibber går längre för Homevolt och rekommenderar utomhusplacering. Fox ESS CQ7 har aerosolsläckare i varje modul, SAJ HS3 ett brandskyddssystem i batteriet, och Eway har aerosolsläckning i modulerna. Mer i brandsäkerhet och placering.
Så väljer vi.
Vi rekommenderar i första hand LFP-celler och högspänning i serie: färrast omvandlingssteg, dokumenterad verkningsgrad och den stabilaste kemin. Det är därför Eway är vårt vanligaste val, Fox ESS CQ7 vårt val för stora system som får stå utomhus och Enershare vårt val när kunden vill bygga ut i små steg.
SAJ HS3 och Sigenergy SigenStor bygger på lågspänningsmoduler med optimerare. De är bra när kunden vill ha växelriktare och batteri i en enhet på liten yta, eller vill kunna blanda moduler senare, och vi säger då också att tillverkarna inte publicerar batteriets verkningsgrad. Priset efter grönt avdrag och vad batteriet ska göra i just ditt hus avgör till slut. Jämför storlekar och pris i batterijämförelsen och räkna på återbetalningen i kalkylatorn.
Frågor om hur batterierna fungerar.
Här kommer uppgifterna ifrån.
- UNIV7600 (H) – produktblad – Eway Energy
- UNIV7600(HP) – installations- och användarmanual B4 – Eway Energy Technology (Wuhan)
- HS3 Three Phase All-in-One – datablad – SAJ
- BU3-5.0-TV2-PRO – batterimodul, datablad V2.1 – SAJ
- HS3 – användarmanual (EU) – SAJ
- Limited Warranty for HS3 residential product (EU) – SAJ
- Battery Core – datablad – Enershare
- CORE Series Battery Operating Manual V1.4 – Enershare
- SigenStor BAT 6.0/10.0 – datablad – Sigenergy
- Sigen Energy Controller – datablad – Sigenergy
- Factory Limited Warranty for SigenStor (Europa) – Sigenergy
- Factory Limited Warranty for SigenStor (AU/NZ, 2025-06-10) – Sigenergy
- CQ7 Hochvolt-Batterie – Datenblatt (EU, V1.1) – Fox ESS
- CQ Series User Manual V1.0.5 – Fox ESS
- CQ Batterij Garantiebeleid V3.1 – Fox ESS
- Homevolt – produktsida – Tibber
- Tibber och Polarium lanserar batteri för hemmabruk (2023-06-01) – Realtid
- Långtidstest: Tibber Homevolt (2025-03-26) – M3
- Powerwall 3 – datasheet (2026) – Tesla
- Powerwall Warranty – European Warranty Region, Rev 1.16 (2025-12-03) – Tesla
- LUNA2000-7/14/21-S1 – specifikationer – Huawei
- Battery-Box Premium HVS – datasheet V1.4 – BYD
- Battery-Box Premium HVS & HVM – Limited Warranty Europe – BYD
- SBR064–256 – datasheet V1.4 – Sungrow
- SBH200–400 – datasheet V3 – Sungrow
- APX HV Battery – datasheet (2024-05) – Growatt
- APX 5.0–30.0P-S2 – Benutzerhandbuch V1.0 – Growatt
- Pixii Home – datasheet (2024-02-12) – Pixii
- Home Battery 400V – datasheet – SolarEdge
- Home Battery (High Voltage) – Emergency Response Guide v2.1 – SolarEdge
- sonnenBatterie 10 performance – datablad (maj 2024) – sonnen
- SMILE-G3-BAT-10.1P – datasheet – Alpha ESS
- Force H1/H2 – datasheet – Pylontech
- Polarium Energy Solutions AB hanterar brister i batterisystem (26EV5995, 2026-08-31) – Elsäkerhetsverket
- Sigenergy Energy Controllers – voluntary recall notice – Clean Energy Council (Australien)
- Sigenergy points to installation practices for product recall (2025-11-24) – pv magazine Australia
- Battery thermal runaway and fire – RISE
- Risk profile for Li-ion LFP batteries (2024-12-18) – Ineris
- Schöberl m.fl.: Modeling the variability of thermal runaway behavior – NMC-811 and LFP, Journal of Power Sources 668 (2026) – KIT / TUM
- Stromspeicher-Inspektion 2025 – HTW Berlin
- Brandcellsindelning – PBL kunskapsbanken – Boverket
Kapacitet, moduler, mått och vem varje batteri passar för.
Optimerare, AI-löften, låst system och pris – mot ett öppet system.
Batterikemin förklarad.
Var förlusterna uppstår.
Så kopplas batteriet till huset.
Vi går igenom vilket batteri som passar ditt hus.
Funderar du på laddbox också? Åtta laddboxar jämförda